Asset Publisher Asset Publisher

Uroczystości patriotyczne na "Pękowcu"

27 września przy pomniku, w miejscu dawnego obozu i bunkrów partyzantów Armii Krajowej batalionu Las Mieczysława Tarchalskiego „Marcina” w Pękowcu, w których w styczniu 1945r., gościł Komendant Główny AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, odbyła się duża uroczystość patriotyczna.

Na uroczystość przybyli parlamentarzyści, władze województwa świętokrzyskiego w osobach marszałka i wojewody, starostowie powiatów włoszczowskiego, jędrzejowskiego i koneckiego, burmistrzowie Włoszczowy i Koniecpola, wójtowie,  harcerze, kombatanci, mieszkańcy  oraz leśnicy  z Nadleśniczym Arturem Ratusznikiem na czele. 

Przy pomniku zgromadziło się kilkanaście pocztów sztandarowych, w tym  poczet sztandarowy RDLP w Radomiu.

Na uroczystości nie mogło też zabraknąć pułkownika Zbigniewa Zielińskiego, byłego ministra, Honorowego Obywatela Włoszczowy, uczestnika walk w pobliskich lasach.

Spotkanie w lesie rozpoczęła msza święta polowa, którą sprawował dziekan dekanatu włoszczowskiego, ksiądz prałat Zygmunt Pawlik. Po mszy,  na pamiątkę tych wydarzeń odsłonięto i poświęcono  tablicę pamiątkową oraz krzyż rocznicowy, który wzniesiony został przez leśników  Nadleśnictwa Włoszczowa w hołdzie Bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.,  w roku jubileuszu 140-lecia utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Po Apelu poległych kilkanaście delegacji  w tym delegacja Nadleśnictwa Włoszczowa, złożyło kwiaty pod pomnikiem.

 Całość uroczystość uświetnił  występ Zespołu  Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Włoszczowa , a w  ostatniej części - artystycznej wystąpił włoszczowski muzyk Artur Frączek.

Było to pierwsze od ćwierćwiecza tak podniosłe wydarzenie obchodzone w tym miejscu, które zbiegło się z 81. rocznicą powstania Podziemnego Państwa Polskiego. Podjęto na nim decyzję , że będzie to wydarzenie cykliczne - obchodzone uroczyście  corocznie. 

Imprezę patriotyczną na Pękowcu zorganizowali: starosta Dariusz Czechowski, prezes włoszczowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Monka oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszczowa Artur Ratusznik.