Lista aktualności Lista aktualności

Włoszczowskie Targi Runa Leśnego 2015

W ostatnią niedzielę września we Włoszczowie odbyły się "Włoszczowskie Targi Runa Leśnego". Organizatorem V Włoszczowskich Targów Runa Leśnego było Nadleśnictwo Włoszczowa , Powiatowe Centrum Kulturalno - Rekreacyjne we Włoszczowie i Starostwo Powiatowe we Włoszczowie. Patronat medialny objęło Echo Dnia i TV Włoszczowa.

 

Targi były okazją do zaprezentowania wyrobów i przetworów z runa leśnego, a także rękodzieła artystycznego. Na specjalnie przygotowanych stoiskach prezentowały się instytucje, firmy, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i zespoły ludowe z powiatu włoszczowskiego.

Niedzielną imprezę powitali organizatorzy Włoszczowskich Targów Runa Leśnego Następnie na  scenie pojawił się Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, który tradycyjnie odegrał sygnał myśliwski otwierający Targi.

Podczas tegorocznych Włoszczowskich Targów Runa Leśnego nie zabrakło stoisk wystawowych, degustacji produktów leśnych,  konkursów tematycznych, smakowych. W tym roku odbył się również konkurs kulinarny pod nazwą „Smaki  ziemniaka", którego pomysłodawcą i organizatorem była Lokalna Grupa Działania „Region Włoszczowski".  Oprócz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, na scenie mogliśmy podziwiać zespół wokalny Plus Minus oraz Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Krasocina wraz z zespołem tanecznym Aplauz.

 Nadleśnictwo jak co roku przygotowało  barwne stoisko z konkursami i zabawami o tematyce leśnej i przyrodniczej. Promowaliśmy  nasze lasy, które są źródłem surowców do przetworów z runa leśnego, jak również  jubileusz 135-lecia RDLP w  Radomiu.

Dla wystawców Nadleśnictwo Włoszczowa zorganizowało konkurs na "Najładniejsze stoisko". W konkursie udział wzięło 14 podmiotów:

- Zespół Ludowy "Cyraneczka" z Psar,

- Koło Gospodyń Wiejskich Występy,

- Zespół Ludowy "Złoty Kłos" z Secemina,

- Zespół Śpiewaczy "Przepióreczka" z Żelisławic,

- Koło Gospodyń Wiejskich z Gościencina,

- Koło Gospodyń Wiejskich z Kurzelowa,

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie,

- Stowarzyszenie "Wielu Pokoleń Jesteśmy Sola Tej Ziemi" z Moskorzewa,

- Stowarzyszenie Wiejskie Wsi Komorniki "Nad Czarną",

- Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko "Od pomysłu do działania",

- Stowarzyszenie "Włoszczowa na obcasach",

- Sołectwo Karsy,

- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żytno,

- Stowarzyszenie Sympatyków Piłki Siatkowej ZRYW Secemin.

 

Wystawcy mogli również uczestniczyć w konkursie kulinarnym "Smaki ziemniaka" zorganizowanym przez Lokalna Grupę Działania "Region Włoszczowski".

V Włoszczowskim Targom Runa Leśnego towarzyszył "Piknik Wieprzowy" zorganizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych i Świętokrzyską Izbę Rolniczą.

Podczas targów przeprowadzono licytację w ramach akcji charytatywnej "Małe serduszko". Akcja organizowana przez Stowarzyszenie "Włoszczowa na Obcasach" miała na celu zbiórkę pieniędzy na operację kardiologiczną 3-miesięcznej dziewczynki z gminy Włoszczowa. Licytowano dwa koszyki grzybów. Przez cały czas trwania Włoszczowskich Targów Runa Leśnego wolontariuszki zbierały do puszek dobrowolne datki.

Po godzinie 17.00 rozpoczął się koncert grupy "Piękni i Młodzi" z Łomży. Zespół zaśpiewał swoje największe przeboje: "Niewiara", "Ona jest cudowna", "Kocham się w tobie", "Wyśmienicie", "Jedno słowo".

Po koncercie przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursów przeprowadzonych podczas Targów i wręczenie nagród zwycięzcom.

Wyniki konkursu na "Najładniejsze stoisko", przeprowadzonego przez Nadleśnictwo Włoszczowa, przedstawiają się następująco:

- I miejsce - Stowarzyszenie Wiejskie Wsi Komorniki "Nad Czarną",

- II miejsce - Zespół Ludowy "Cyraneczka" z Psar,

- III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Występy.

Wyróżnienia:

- KGW Kurzelów,

- Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko "Od pomysłu do działania",

- Zespół Ludowy "Złoty Kłos" z Secemina.

 

Relację z Włoszczowskich Targów Runa Leśnego można obejrzeć na TV Włoszczowa: www.tvwloszczowa.pl