Lista aktualności Lista aktualności

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

W piątek 20 września, na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”. W ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY, w Nadleśnictwie Włoszczowa dla chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Lokalizacja miejsc wyznaczonych do sprzątania:

Leśnictwo Kurzelów , oddziały wzdłuż drogi wojewódzkiej  nr 785 – współrzędne od 50°54'13.0″N 19°49'01.0″E do 50°53'02.3″N 19°52'37.5″E.

Leśnictwo Konieczno , oddziały wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 742- współrzędne od 50°49'06.0″N 20°02'15.8″E do 50°48'14.1″N 20°04'07.1″E

Worki oraz rękawice zostaną przekazane szkołom, które biorą udział w akcji , natomiast miejsca składowania śmieci zostaną wskazane przez miejscowych leśniczych biorących udział w akcji.

Dane kontaktowe osób koordynujących akcję:

Andrzej Kaczmarski- Zastępca Nadleśniczego: tel. kom. 600 452 120

Małgorzata Krawczyk- Starszy Specjalista w Dziale Gospodarki Leśnej: tel. kom. 513 406 733