Lista aktualności Lista aktualności

„Dary Świętokrzyskich Lasów”

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” zapraszają 21 września na „Dary Świętokrzyskich Lasów”. Pierwsza część wydarzenia to wielkie grzybobranie pod przewodnictwem leśników. A od godziny 14 w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, gotowanie z Grzegorzem Russakiem, smaczna niespodzianka, pokazy sokolnicze, muzyka myśliwska, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami i strefa dla dzieci !!

 

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz drugi przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania.

 

Wielkie grzybobranie

W niedzielę 21 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce wielkie grzybobranie. Trzy autokary rozwiezie uczestników do lasów nadleśnictw: Daleszyce, Łagów, Zagnańsk. Bilety do autokarów można odbierać w nadleśnictwach oraz u patronów. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu. Mapa grzybobrania.

Wyjazd z Kielc o godz. 7 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 13 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.

Ze zbiorami zapraszamy na ul. Sienkiewicza w Kielcach/most nad Silnicą. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów. Czekają atrakcyjne nagrody!

 

Leśny piknik

Od godziny 14 na ul. Sienkiewicza w Kielcach oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z akcentem grzybowym – chochla potrawki od Grzegorza Russaka, popularnego kucharza i znawcy kuchni myśliwskiej.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów. Będzie także jarmark artykułów z darów natury. Sokolnicy pokażą ptaki drapieżne, będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki.

 

W programie (w godz. 14-18, scena na moście nad Silnicą):

      Podsumowanie efektów grzybobrania: prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza;

      Konkursy i quizy z nagrodami;

      Wystąpienie eksperta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach dotyczące grzybów;

      Przedstawienie przygotowane przez dzieci z Gminnego Przedszkola w Cedzynie „Wesoła Gromadka";

      Wykład dr Grzegorza Russaka;

      Wystąpienie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu;

      Pokaz sokolniczy;

      Koncert Capella Zamku Radzyńskiego – Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ.

 

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-18, ul. Sienkiewicza):

      Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" pod hasłem: „Lasy Państwowe: wczoraj, dziś, jutro";

      Stoiska wystawowe instytucji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Technikum Drzewne w Garbatce-Letnisku, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Tartak „Olczyk", Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, sokolnicy);

      Prezentacja rzemieślników i artystów wykonujących swoje prace w drewnie (rzeźba, biżuteria artystyczna, malowanie na drewnie);

      Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury - wystawa i sprzedaż;

      Strefa dzieci (warsztaty, konkursy, quizy).

 

Gość specjalny: popularny kucharz i znawca kuchni myśliwskiej Grzegorz Russak!

 

Wstęp wolny – zapraszamy !! Czeka smaczna niespodzianka!

Materiały do pobrania